Uzman Doktor Bayan Hemşire Gözetiminde 

Sağlıklı ve Güvenli Randevu İçin

Muayenehane İletişim
Siz Değerli Hastalarımızı Kliniğimize bekleriz
.
Randevu ve İletişim için :  0242 229 34 34 

Online Randevu ve Yorumlar İçin Lütfen Tıklayın...

 

Gebelikten Korunma

Cinsel ilişkinin sonucunda gebeliğin meydana gelmemesi için çiftlerin korunması gerekir. Eğer korunmadan ilişkiye girilir ve bunun sonucunda gebelik meydana gelirse, bu durum çiftler için farklı sorunlara neden olabilir. Bu sorunun çözümü ise ya bebeği kabullenmek ya da aldırmaktır. Kürtajın kadınlar için çok büyük bir travmaya neden olduğu düşünüldüğünde, korunmanın ne kadar önemli olduğu daha net bir şekilde anlaşılacaktır.

Gebelikten korunma, sadece kadınların veya sadece erkeklerin sorumluluğunda olan bir durum değildir. Buradaki sorumluluk hem erkekte hem de kadındadır. Dolayısıyla korunmanın nasıl yapılacağına birlikte karar verilmelidir. Gebelikten korunma için tercih edilecek farklı yöntemler vardır. Bunlardan uygun olanlar tercih edilebilir.

Erkeklerde Korunma Yöntemleri

Erkeklerin uygulayabileceği 3 farklı korunma yöntemi vardır. Bunlar; geri çekilme, prezervatif ve vazektomidir. Söz konusu yöntemlerin tamamı koruma sağlarken, hepsinin kendi içinde farklı avantajları vardır.

Prezervatif

Prezervatif, erkek cinsel organını saran bir kılıf olarak ifade edilebilir. Bu kılıf sayesinde boşalma ile meydana gelen spermlerin vajinaya gitmesi engellenir. Korumadaki başarı oranı çok yüksek olan prezervatifler, aynı zamanda çiftleri cinsel yol ile bulaşan bütün hastalıklara karşı da korur. Fakat kullanımının cinsel ilişkinin son aşamasında değil, başında yapılması gerekir. Çünkü ilk anda erkek cinsel organında gelen sıvıların içerisinde sperm olma ihtimali de vardır. Bu ise gebeliğe neden olabilir.

Prezervatif kullanımının herhangi bir yan etkisi veya zararı yoktur. Fakat lateks alerjisi olan kadınlarda kullanılmaması gerekir. Bu alerji ile reaksiyon oluşturma riski vardır.

Prezervatiflerin gebeliği önleme noktasında son derece başarılı olması, yoğun olarak tercih edilmesine neden olmaktadır. Fakat cinsel ilişkiden alınan zevki engellediği yönünde şikayetler de vardır. Dolayısıyla kullanıp kullanmama, tamamen kişilerin tercihleri ile ilgili bir durumdur.

Geri Çekilme

Erkeklerin uygulayacakları bir diğer korunma yolu ise geri çekilmedir. Gebelikten korunma için erkekler, boşalmadan hemen önce geri çekilirler ve dışarı boşalırlar. Böylece gebelik riski tamamen ortadan kalkmış olur. Fakat bu yöntemi uygulamak sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Cinsel ilişkinin heyecanı ve alınan zevk ile birlikte bazı durumlarda geri çekilmek mümkün olmayacaktır.

Bu yöntemin herhangi bir yan etkisi yoktur ve tamamen doğaldır.

Vazektomi

Erkeklerin uygulayabileceği son korunma yöntemi ise vazektomidir. Vazektomi; testislerde üretilen spermleri penise getiren kanalların cerrahi bir işlemle alınmasıdır. Bu işlemin geri dönüşü yoktur ve bir defa uygulanan erkeğin bir daha çocuk sahibi olması söz konusu değildir. Bundan dolayı sadece çocuk sahibi olmak istemediğinden kesin olarak emin olan erkekler için uygun bir yöntemdir. Bu yöntemin cinsel ilişkiye olumsuz bir etkisi yoktur.

Kadınlarda Gebelikten Korunma Yöntemleri

Kadınların gebelikten korunmak için uygulayacakları yöntemler kendi içinde ikiye ayrılır. Bu yöntemlerden ilki bariyer yöntemler olarak adlandırılırken, diğerleri ise hormonal yöntemler adıyla bilinir. Bunlardan bariyer yöntemler şunlardır:

Diyafram

Kadın kondomu olarak da bilinen bu yöntemde vajene yumuşak bir kauçuk yerleştirilir. Halka şeklindeki bu madde, gelen spermleri öldürür ve kadının gebelikten korunmasını sağlar. Geçmişte geliştirilen bu yöntemin farklı dezavantajları vardır ve bundan dolayı günümüzde çok fazla tercih edilmez.

Servikal Başlık

Geçmişte geliştirilen bir diğer yöntem ise servikal başlıktır. Servikal başlık, rahim ağzına yerleştirilen bir bariyerdir. Kullanışlı olmadığı bilinen söz konusu yöntem de günümüzde çok fazla tercih edilmez.

Vajinal Halka (Nuva Ring)

Bariyer yöntemleri arasındaki en kullanışlı yöntemin bu olduğu söylenebilir. Vajene adetin ilk günü takılan ve 21.günü çıkarılan halka ile korunma yöntemidir. Derine yerleştirilmesinden dolayı cinsel ilişki sırasında herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz. Ayrıca bu halka lokal hormon salgılar ve bundan dolayı herhangi bir hormonal yan etkiyi de neden olmaz.

Kadınların korunmasında etkili olan diğer yöntemler ise hormon seviyeleri ile ilgilidir. Bunlar; implantlar, doğum kontrol hapları ve iğneler olarak sayılabilir.

Doğum Kontrol Hapları

Doğum kontrol haplarının kendi içinde farklı türleri vardır. Bazıları 21 gün içilip, 7 gün ara verilen türler iken, bazıları ise kesintisiz her gün alınır. Hapların içerisinde östrojen ve progesteron hormonları vardır. Bu hormonların etkisi ile gebelik oluşumu engellenir. Fakat haplar, bazı kişiler için risk oluşturabilir. Kronik hastalıkları olanlar, 35 yaş üzerindekiler ve sigara kullanan kadınların bu yöntem ile korunması uygun değildir. Bu tür kadınların içerisinde östrojen olmayan mini doğum kontrol haplarını tercih etmesi daha doğru olacaktır.

İğneler

Gebelikten korunma yöntemleri arasında olan iğnelerin iki farklı formu ülkemizde ruhsata sahiptir. Bunlar aylık ve üç aylık iğnelerdir. Bunlardan 3 aylık olanının içerisinde sadece progesteron hormonu vardır ve 3 ayda bir defa kas içerisine uygulanır. Diğeri ise aylık olarak uygulanır ve içerisinde progesteron hormonunun dışında östrojen hormonu da vardır. Bu iğneler, gebelik için uygun ortamın oluşmasını farklı şekillerde engellerler. Böylece koruma sağlamış olurlar.

İmplantlar

İmplantlar, kendi içinde farklı seçeneklere sahiptir. Bunlardan bazıları 3 yıl, bazıları ise 5 yıl koruma sağlar. Kol bölgesine yerleştirilen ve yaklaşık bir kibrit çöpü kadar olan implantlar, hormon salgılar ve bu hormonlar sayesinde gebelik oluşumu engellenmiş olur. İstenilen zaman implantlar çıkarılabilir ve çıkarıldıktan 3 ay sonra yumurtlama normale döner. Fakat bu korunma yönteminde sürekli olarak hormon salgılanması, bazı yan etkilere neden olabilir. Göğüslerde hassasiyet, düzensiz kanamalar ve benzer yan etkiler görülebilir.

Kadınlarda kullanılan farklı korunma yöntemleri de vardır. Bunlarla ilgili açıklamalar ise şu şekildedir:

Spermisid

İlişkiden 10 dakika sonra direkt olarak vajinaya uygulanan bir yöntemdir. Uygulanan madde köpük, jel, krem ve sprey gibi farklı formlarda bulunabilir. Uygulanması çok kolaydır ve etkili sonuçlar verir.

Tüp Ligasyonu

Kadınlarda tüplerin cerrahi bir işlemle bağlanması işlemidir. Başarı oranı %99’dan daha fazladır. Fakat bu yöntemin geri dönüşümü imkansız olmasa dahi çok zordur. Dolayısıyla bu yöntemi uygulayan kadınların bir daha çocuk sahibi olmama ihtimali olduğu unutulmamalıdır.

Rahim İçi Araç

T şeklinde bir araçtır ve direkt olarak rahime yerleştirilir. Gebelikten koruma başarısı yüksektir, fakat takıp çıkarma sırasında kadınların biraz acı çektiği bilinir. Ayrıca zaman zaman akıntılara ve kanamalara da neden olabilir.

Spiral

Progesteron hormonunu rahim içine salgılayan bir korunma yöntemidir. İlk uygulandığında kanamanın düzensiz olmasına neden olabilir. Başarı oranı son derece yüksektir.

Essure

Ülkemizde yakın zamanda uygulanmaya başlayan bir yöntemdir. Gebelikten korunmak için bu yöntemde rahime kameralar ile girilir. Daha sonra tüplerin tıkanmasını sağlayan bir madde kullanılır. Böylece gebelik oluşumu engellenmiş olur. Çok başarılı olan bu yöntemin geri dönüşü yoktur. Bunun haricinde cerrahi bir işleme gerek olmadığından, karında iz kalması gibi bir durum söz konusu değildir. Fakat diğer yöntemlere göre daha pahalı olduğunun bilinmesi gerekir.

Gebelikten korunma için uygulanacak yöntemler genel olarak bu şekildedir. Kişiler, kendi durumlarına göre bunlardan uygun olanı, kadın doğum uzmanının tavsiyesine göre tercih edebilir. Özellikle cerrahi işlem içeren ve vajina içine uygulanan yöntemler için doktor tavsiyesi dikkate alınmalıdır. Aksi durumda istenmeyen sonuçlar meydana gelebilir.

 

Sorularınız

Soru Sor

Doktora Sorun
s