Uzman Doktor Bayan Hemşire Gözetiminde 

Sağlıklı ve Güvenli Randevu İçin

Muayenehane İletişim
Siz Değerli Hastalarımızı Kliniğimize bekleriz.
Randevu ve İletişim için :  
0242 229 34 34 
Online Randevu ve Yorumlar İçin Lütfen Tıklayın...

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Bazı hastalıklar, sadece cinsel yollarla bulaşır. Bu tür rahatsızlıklar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar olarak ifade edilir. Söz konusu hastalıklar genellikle vajinal akıntı, sperm, kan ve diğer vücut sıvaları aracılığıyla bulaşırlar. Vajinal, anal ve oral yollarla bulaşan bu hastalıkların temelinde ise korumasız girilen cinsel ilişkiler vardır. Bundan dolayı partnerlerden birisinde olan rahatsızlık, diğerine kolay bir şekilde geçer.

Bu tür hastalıkların sayısı oldukça fazladır ve bunların genel özellikleri de kendi içinde farklılık gösterir. Yani hastalıkların tamamının benzer etkiler göstermesi söz konusu değildir. Günümüzde daha fazla yaşanan cinsel yolla bulaşan hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:

·         HIV (AIDS)

·         Siğiller (Genital Kondilomlar, HPV İnsan Papilloma Virüsü)

·         Molluskum Kontagiosum

·         Trikomonas Vaginalis enfeksiyonu

·         Donovanoz (Granüloma İnguinale)

·         Uçuk (Herpes Simpleks virüs enfeksiyonu)

·         Hepatit B

·         Bel soğukluğu (Gonore)

·         Frengi (Sifiliz)

·         Klamidya enfeksiyonu

·         Mikoplazma enfeksiyonu

·         Yumuşak çıban (Şankroid)

Burada yer alanların haricinde de farklı rahatsızlıklar olduğu unutulmamalıdır. Bu hastalıkların birçoğunun tedavisi vardır ve bunlar da farklılık gösterir. Fakat bazılarının tedavisi tam olarak bulunamamıştır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Belirtileri

Yukarıda yer alan liste incelendiğinde çok sayıda hastalık olduğu görülecektir. Dolayısıyla da bunların belirtileri arasında ciddi farklılıklar vardır. Fakat genel olarak genital bölgede oluşan içi sıvı dolu kabarıklar, idrar yaparken yanma, kötü kokulu vajinal akıntı, ishal ve bulantının bu hastalıklarla birlikte görüleceği söylenebilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, bulaştıktan hemen sonra belirtilerini göstermeyebilir. Bazı virüslerin kuluçka süresi oldukça fazladır. Bazen aylar, bazen de yıllardan dahi bahsedilebilir. Bundan dolayı hastalık bulaşan kişide, belirtiler yıllar sonra dahi kendisini gösterebilir. Bu durum, şüpheli bir cinsel ilişkiden sonra kişilerin mutlaka uzman bir hekime kontrol olmasını zorunlu hale getirir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Tedavisi

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kendilerine özgü bir şekilde tedavi edilir. Genellikle ilaç tedavisi ve kişinin bir anlamda kendisini koruması gibi yöntemler uygulanır. Fakat bazı durumlarda daha farklı tedavi seçeneklerinin de uygulanması söz konusu olabilir. Hastalıklardan bazılarının tedavilerinin oldukça uzun olduğunun bilinmesi gerekir.

Sorularınız

Soru Sor

Doktora Sorun
s