Uzman Doktor ve Bayan Hemşire Gözetiminde Sağlıklı ve Güvenli Randevu İçin

Muayenehane İletişim
Siz Değerli Hastalarımızı Kliniğimize bekleriz.
Randevu ve İletişim için :  
0242 229 34 34 
Online Randevu ve Yorumlar İçin Lütfen Tıklayın...

Spiral

Doğum kontrol için kullanılan farklı yöntemler vardır ve bunların kendi içindeki etkileri de farklıdır. Söz konusu yöntemlerden birisi spiral olarak bilinen yöntemdir ve son derece etkili sonuçlar verir. Diğer doğum kontrol yöntemlerine göre uygulanması nispeten biraz daha zor gibi görünse de, etkisinin uzun sürmesi ve cinsel ilişkide rahatlık sağlamasından dolayı tercih edilen yöntemlerden birisi olmayı başarmıştır.

Spiral Nedir?

Spiral; T şekline sahip plastik ya da metalden üretilen bir araçtır. Rahim ağzına yerleştirilir ve spermlerin buraya geçmesini engeller. Ayrıca etrafında sarılı olan bakır teller sayesinde, buraya gelen spermlerin etkisizleşmesini sağlar. Bu bakımdan son derece etkili bir yöntem olarak dikkat çeker.

Spirallerin en önemli özelliklerinden birisi de rahimin doğal aurasını bozmasıdır. Bu durum sayesinde spermler buraya geçse dahi, döllenme ya da yerleşme için uygun ortam olmadığından gebelik gerçekleşmez. Bu durum, tam bir korunma sağlar.

Spiral Nasıl Takılır?

Bu işlemin genellikle zor ve ağrılı olduğu düşünülür. Fakat spiral takılması son derece basit ve kısa bir işlem olarak dikkat çeker. Öncelikle bu işlemin uzman hekim tarafından yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Hasta jinekoloji masasına yattıktan sonra spekulum adı verilen alet ile vajinası açılır. Böylece rahim ağzı çok daha net bir şekilde görülür. Daha sonra ise tenekulum olarak bir başka alet ile rahim ağzı tutulur ve spiralin yerleştirilmesi gerçekleştirilir. Burada bahsedilen işlem toplamda 1 ila 5 dakika arasında sürer ve genel itibariyle ağrısızdır.

Spirallerin kendi içinde farklı türleri vardır ve bunlar, ilgili ürünlerin kullanım süresinin farklılaşmasına neden olur. Bakır olan spirallerin 10 yıl gibi bir kullanım ömrü varken, hormonlu spiraller ise 3 yıl kullanılabilir. Fakat kadınların 6 ay ile 1 yıl gibi periyotlarda kadın doğum uzmanına gitmesi ve spirali kontrol ettirmesi gerekir. Böylece farklı sorunlar meydana gelmez.

Spiralin Yan Etkisi Var Mıdır?

Spiral, uzun zamandır kullanılan bir doğum kontrol yöntemidir ve zararlı bir yan etkisi yoktur. İlk takıldığı zamanlarda kasık ağrısına neden olabilir. Ayrıca adette de düzensizlik yapabilir. Fakat bunlar bir süre sonra kendiliğinden geçer.

Sorularınız

Soru Sor

Doktora Sorun
s