Uzman Doktor ve Bayan Hemşire Gözetiminde Sağlıklı ve Güvenli Randevu İçin

Muayenehane İletişim
Siz Değerli Hastalarımızı Kliniğimize bekleriz.
Randevu ve İletişim için :  
0242 229 34 34 
Online Randevu ve Yorumlar İçin Lütfen Tıklayın...

Doğal Doğum

Hamileliğin son aşaması olan doğum, dünyaya yeni bir bebeğin gelmesi olarak ifade edilebilir. Anne adayının genel durumuna göre doğum, farklı şekillerde meydana gelebilir. Bunlardan birisi de doğal doğumdur. Peki, doğal doğum nedir, nasıl doğal doğum yapılır, doğal doğum için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Doğal Doğum Nedir?

Doğal doğum; adından da anlaşılacağı gibi gebelik sürecinin tamamen doğal bir şekilde ilerlemesi ve doğumun da dışarıdan bir müdahale olmaksızın normal olarak gerçekleşmesidir. Daha açık bir ifade ile doğal doğum, normal doğumdur veya doğumun bizatihi kendisidir.

Gebeliğin vücut tarafından sonlandırılma refleksi de doğal doğum olarak tanımlanabilir. Dolayısıyla bu durum patolojik bir vaka veya hastalık değildir. Normalde kendi kendine başlayan doğum, yine vücutta gelişen bir takım değişimler sonucunda kendiliğinden tamamlanır. Kadın doğum uzmanları tarafından tercih edilen doğum şekli, doğal olandır. Fakat bu tür bir doğum için anne adayının sağlığının istenildiği gibi olması gerekir. Benzer durum, bebek için de geçerlidir. Dolayısıyla doğal bir doğum için şartların uygun olması son derece önemlidir.

Şartların sağlanması durumunda hormonların etkisi ile bebeğin dünyaya gelmesi doğal bir şekilde gerçekleşir. Bu durum, bebek ile anne arasındaki bağın güçlü olmasına neden olacağı gibi doğum yolundaki maddelere bezenen bebeğin daha sağlıklı olacağı da söylenebilir.

Doğal Doğum Yapmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yukarıda da vurgulandığı gibi anne adaylarının bebeklerini doğal bir şekilde dünyaya getirmeleri için bir takım şartların sağlanması gerekir. Dolayısıyla doğal doğum için dikkat edilmesi gereken farklı hususlar vardır. Eğer bu hususlara dikkat edilirse, anne adaylarının doğal doğum yapma olasılıkları daha da artacaktır. Dikkat edilmesi gereken hususlardan bir kaçının şu şekilde sıralanması mümkündür:

Doğum hazırlık kursuna giderek, doğum esnasında meydana gelecek durumlar hakkında bilgi sahibi olunması ve sürecin tam anlamıyla öğrenilmesi gerekir. Böylece bebeğin dünyaya gelme anında, anne adayı; nasıl nefes alacağını, bedensel olarak neler yapacağını, nasıl hazırlanacağını ve gevşeme yöntemlerini daha iyi bir şekilde kavrayacaktır.

Doğum esnasında ebeden destek almak

Doğum için söylenen korkutucu ifadelere kulak asmamak ve uzmanlar haricinde yapılan açıklamaları dikkate almamak

Pilates ve benzer egzersizler yapmak

Anne adaylarının bu konu ile ilgili ciddi korkuları olduğu bilinen bir gerçektir. Korkular ile birlikte stresin artması, anne adayının rahatlayamaması ve gevşeyememesi anlamına gelir. Dolayısıyla da doğal doğum ihtimali böylece düşmüş olacaktır. Bu noktada anne adaylarının rahat olması, sürecin normal bir şey olduğunu kabul etmesi, gevşemesi ve rahatlaması çok önemlidir.

Doğal Doğumun Avantajları Nelerdir?

Doğal olan her olay, yapayından veya sunisinden çok daha faydalıdır. Bu durum, normal doğum için de geçerlidir. Diğer yöntemlere göre burada bahsedilen seçeneğin birçok avantajı olduğu, herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bu avantajlardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

Kimyasal olan ilaçlar ya çok az kullanılır ya da hiç kullanılmaz. Bu sayede doğum sonrasında hem anne, hem de bebek kendisinde olur. Bu durum, annenin bebeğiyle hemen ilgilenmeye başlaması anlamına gelir.

İlk aşama olan açılma, burada daha kısadır. Dolayısıyla doğumun toplam süresi çok daha kısa olur.

Hastane kalmaya gerek olmaz veya çok kısa bir süre hastane kalınması gerekir.

Anne ile bebek arasındaki bağın kuvvetli olmasını sağlar. Bebeğin daha az ağlaması ve sorunsuz bir şekilde beslenmeye (emmeye) başlaması gerçekleşir.

Sancıların başlamasıyla birlikte yorulma engellenir ve böylece annenin gerçek doğum anında güçlü, dinç ve taze kalması sağlanır.

Kısa ve sık alınan nefes, bebek için zararlı olan hiperventilasyonu engeller. Bu durum, bebeğin kalp atış hızında, oksijen eksikliğine bağlı sorun olmamasını sağlar.

Bunların haricinde de farklı avantajlar olduğu söylenebilir.

Doğal Doğumu Etkileyen Faktörler

Doğal doğum için birçok faktörün aynı anda istenilen etkiyi yapıyor olması gerekir. Söz konusu faktörler, gebelik öncesinden başlar ve doğum anına kadar gelir. Dolayısıyla da anne adaylarının ciddi bir şekilde hazırlanması veya bu faktörlerin istenildiği gibi olması için gerekli çabayı, özeni göstermesi gerekir. Bunlardan bazıları ve detaylı açıklamaları aşağıda yer almaktadır.

Güven

Anne adaylarının önemli bir kısmı doğumdan korkar. Bu durum, farklı olumsuzluklara neden olacaktır. Özellikle korkunun seviyesinin çok fazla olması, anne bedenini olumsuz olarak etkiler ve doğal doğumun tetiklenmesine izin vermez. Bunun için anne adayının sürecin başından itibaren güven duygusunun gelişmesi gerekir.

Kadın doğum uzmanına, ebeye, çevresine, kendisine ve ailesine güvenen bir anneni doğumu normal olarak yapma ihtimali çok daha yüksektir. Özellikle doktor ve ebe seçimi bundan dolayı çok önemlidir. Güven veren bir doktorun doğumun nasıl olacağı üzerindeki etkisi, tahmin edilenden çok daha fazladır.

Mahremiyet

Nasıl ki cinsel ilişki sırasında vücudun hazır olmasında mahremiyet, yani gizlilik büyük bir öneme sahipse, doğumda da bu durum geçerlidir. Annenin kendisini güvende hissedebileceği bir ortamda bulunması, yabancıların bakışlarından etkilenmemesi çok önemlidir. Bundan dolayı doğum yapılacak ortamın, odanın ve hastanenin seçimi özenli bir şekilde yapılmalıdır.

Eğitim

Yukarıda da vurgulandığı gibi eğitim, anne adaylarının kendisini güvende hissetmesi adına önemli bir ayrıntıdır. Eğitim ile anne adayları, sürecin tam olarak nasıl gerçekleşeceğini öğrenirler. Bu durum hem kendilerine güvenmelerini sağlar, hem de korkularını yenmelerine yardımcı olur.

Sağlık

Hamilelik, vücutta birçok yeni durumun meydana gelmesine neden olur. Bu ise anne adaylarının sağlıklarına dikkat etmesini ve özellikle yeterli bir şekilde beslenmesi zorunlu hale getirir.

Gebelik sürecinde anne adayının alması gereken besin maddeleri, normal dönemden daha farklı olacaktır. Bu da beslenme düzeninin değişmesi gerektiği anlamına gelir. Ayrıca bu dönemde yapılacak düzenli egzersizler, hem aşırı kilo alımını engeller, hem de kasların doğum için hazır hale gelmesinde etkili olur.

Zaman

Normal doğum için gerekli olan zamanın genel manada kısa olduğunu söylemek mümkündür. Fakat doğumun tam olarak ne zaman başlayacağı konusunda net bir şey söylemek çok zordur. Bundan dolayı anne adaylarının kendilerini belirli bir zamanla kısıtlamaması gerekir. Aksi durumda sezaryen kaçınılmaz olacaktır.

Duygusal ve Fiziksel Destek

Anne adayının gebelik sürecinde ve doğum öncesinde desteklenmesi gerekir. Bu destek hem fiziki olarak hem de manevi olarak yapılmalıdır. İhtiyaçlarının giderilmesi, sorularına cevap verilmesi ve diğer alanlardaki beklentilerinin tam olarak karşılanması son derece önemlidir. Burada anne adayının doktoruna, eşine ve ailesine önemli görevler düşmektedir.

Gevşeme

Doğal doğum, kasılmalar sonucunda gerçekleşen bir süreçtir. Kasılmaların olabilmesi için anne adayının gevşemesi gerekir. Bu ise ancak doğum öncesinde yapılacak egzersizlerle mümkün olacaktır. Gereksiz gerginliklerin azaltılması ve gevşemenin sağlanması, doğumun normal bir şekilde olması adına son derece önemlidir.

Burada verilen bilgiler, kişilerin genel durumuyla ilgili olarak farklı düzeylerde etkilidir. Bazı kadınlar, gerektiği kadar özen göstermediği halde normal doğum yaparken, bazıları ise çok dikkat etmelerine rağmen diğer yollarla doğurmak zorunda kalabilirler. Burada kadın doğum uzmanı tarafından bildirilen görüşlerin çok önemli olduğu ve bu görüşlere göre hareket edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

 


Sorularınız

EDA A**** 7 Şubat 2023

Çok pinpirikli bi anne adayı olarak hamile olduğumu öğrenir öğrenmez hemen dr arayışına girdim ve Antalya'nın en iyi dr diye arattırdım nette ve karşıma dr Cahit Bozyel çıktı hiç üşenmeden yorumları tek tek okudum ve İnan'ın bi kötü yorumla karşılaşmadım ilk günden Doğum gerçekleşene kadar dr Cahit Bozyel tercih ettim tabiki gebelik takibim den doğumuma kadar herşey sorunsuz geçti dr Cahit bey e ilgi ve alakasından dolayı cok teşekür ederim ederim

Kİ**** 14 Şubat 2023

Eşimin hamile kaldığını öğrendikten sonra doktor aramaya başladık herkes gibi.Sonunda Cahit Bey'e karar verdik.İyikide onunla doğum sürecini takip etmişiz.Hamileliğin başından sonuna kadar söylediği hiçbir şeyde yanılmadı.Doğum normal oldu.Eşime telkinleri sayesinde kolay bir doğum oldu ve bebeğimize kavuştuk.Allah ondan razı olsun.Bir saniye düşünmeyin eğer doktor arıyorsanız.

Soru Sor

Doktora Sorun
s