Uzman Doktor Bayan Hemşire Gözetiminde 

Sağlıklı ve Güvenli Randevu İçin

Muayenehane İletişim
Siz Değerli Hastalarımızı Kliniğimize bekleriz.
Randevu ve İletişim için :  
0242 229 34 34 
Online Randevu ve Yorumlar İçin Lütfen Tıklayın...

Hormonal Bozukluklar

İnsan vücudunun işleyişinin düzenlenmesi, organların ve dokuların görevlerini sorunsuz olarak yapması ve iç dengenin sağlanmasında hormonların çok önemli rolü vardır. Endokrin sistemi tarafından üretilen bu kimyasalların her birisinin farklı bir görevi vardır. Bu görevlerin sorunsuz olarak yerine getirilebilmesi için salgılanan hormonların ne eksik, ne de fazla olması gerekir. Bu şekilde salgılanan hormonların vücuttaki görevlerinden bazıları şunlardır:

Vücut ısısının ayarlanması

Uyku döngüleri

Üreme döngüleri

Cinsel fonksiyonların yerine getirilmesi

Büyüme ve gelişme

Stres, heyecan ve benzer duyguların oluşumu

Hormonların farklı nedenlerden dolayı kendi seviyelerinin haricinde salgılanması, farklı sorunlara neden olacaktır. Bu durum; hormonal bozukluklar olarak tanımlanır. Hormonal bozukluklar kadınlarda ve erkeklerde farklı şekillerde kendisini gösterir. Bu durum tamamen kadın ve erkek vücudunun işleyişindeki farklılıklardan kaynaklanmaktadır. Ayrıca kadınlardaki risk, erkeklere göre çok daha fazladır. Bunun nedeni ise kadınlardaki farklı endokrin organları ve döngülerdir.

Hormonal Bozuklukların Nedenleri

Hormonları salgılayan bezler, görevlerini normal bir şekilde yaparken, oluşan bir takım farklı durumlar nedeniyle görevlerini aksatmaya başlayabilirler. Buradaki nedenler, normal olmayan yaşam durumlarıdır. Daha farklı bir ifade ile insanların yaşantılarındaki ani değişimler, normal olmayan durumlar, farklı hastalıklar, kullanılan bir takım ilaçlar hormon seviyelerini etkiler. Bu durumlardan öne çıkanlar şunlardır:

Aşırı stres

Diyabet çeşitleri

Kötü beslenme

Aşırı kilo

Endokrin sisteminin hasar alması

Endokrin sistemini etkileyen hastalıklar

Burada bahsedilen nedenlerin haricinde, farklı durumların da hormon seviyesini etkilediği unutulmamalıdır.

Hormon Bozukluğu Belirtileri

Hormonların salgılanma seviyesindeki en ufak değişim, kendisini hissettirecek özelliktedir. Hormonların son derece önemli olan rolleri, buna neden olur. Kadınların hormon seviyelerindeki değişime bağlı olarak meydana gelen hormonal bozukluklar, kendisini farklı şekillerde gösterecektir.

Hormonal bozuklukların belirtilerinden bazıları; vajinal kuruluk, göğüslerde hassasiyet, kabızlık, ishal, gece terlemeleri, sıcak basması, osteoporoz, kısırlık, kilo alımı, klitoral genişleme şeklinde sıralanabilir. Ayrıca burada sayılan belirtilerin kişilerin genel yapısına bağlı olarak farklı seviyelerde görüleceği unutulmamalıdır.

Kadınlarda Görülen Hormonal Bozukluklar

Kadınlarda görülen farklı türde hormonal bozukluklar vardır. Bunlardan bazıları, çok daha sık bir şekilde kendisini gösterir. Bahse konu bozukluklardan bazıları ve bunlara dair açıklamalar şu şekildedir:

Progesteron Bozukluğu

Progesteron, rahmin gebelik için hazır hale getirilmesini sağlar. Bu hormon yumurtalıklar tarafından salgılanır. Hazırlanan rahimde gebelik oluşmaması durumunda, bu hormon düşüşe geçer ve böylece adet döngüsü süreci başlamış olur.

Bu hormonun seviyesinde değişim, kadınlarda öncelikle gebe kalmayı zorlaştırır. Bazı durumlarda ise adeta imkansız hale getirir. Bunun haricinde ise rahmin genel işleyişinin ve sağlığının da tehdit altına girmesine neden olabilir. Bundan dolayı hızlı bir şekilde tedavi edilmesi son derece önemlidir.

Östrojen Bozukluğu

Östrojen, hem kadınlarda hem de erkeklerde salgılanır. Fakat kadınlarda çok daha fazla salgılanır ve kadınlık özelliklerinin kazanılmasını sağlar. Bundan dolayı östrojen, kadınlık hormonu olarak bilinir.

Östrojen seviyesindeki değişim, vajinal ve rahim içi sorunlara neden olur. Vajinal kuruluk, gebe kalamama, yumurtaların sağlıklı olmaması, cinsel ilişkide zorlanma, zevk alamama ve benzer durumların temel nedenlerinden birisi bu hormonun seviyesindeki değişimdir. Zamanında yapılmayan tedavi, kadınların erken menopoza girmesine dahi neden olabilir. Dolayısıyla hafife alınmayacak kadar önemli bir durum olduğu unutulmamalıdır.

TSH Bozukluğu

Tiroit bezi tarafından salgılanan bu hormon, vücudun içerisindeki pek çok işlevi direkt olarak etkiler. Bundan dolayı seviyesindeki değişim, farklı sorunların görülmesine neden olacaktır.

Kadınlarda bunların haricinde androjen, prolaktin ve testosteron hormonlarının seviyelerindeki değişime bağlı sorunlar da görülebilir. Hormonların seviyesine bağlı olan belirtiler meydana geldiğinde, uzman bir hekime başvurulması sorunların daha da büyümesini engelleyecektir.

BU YÖNTEMLERİN ETKİLİ SONUÇLAR VERMESİ İÇİN İŞLEMİ GERÇEKLEŞTİREN EN İYİ KADIN HASTALIKLARI  VE DOĞUM UZMANIN OLMASININ ÇOK ÖNEMLİ OLDUĞU UNUTULMAMALIDIR. BUNDAN DOLAYI İNSANLARIN TEDAVİ İÇİN HERHANGİ BİRİSİNİ DEĞİL, ALANINDA UZMAN OLAN BİR KADIN HASTALIKLARI HEKİMİNİ TERCİH ETMESİ, BEKLENTİLERİN TAM ANLAMIYLA KARŞILANMASINI SAĞLAR.KENDİNİZİ LÜTFEN UZMAN HEKİME EMANET EDİN!
KLİNİK İLETİŞİM VE RANDEVU : 0242 229 34 34   &    0532 643 44 08 


Sorularınız

Soru Sor

Doktora Sorun
s