Uzman Doktor Bayan Hemşire Gözetiminde 

Sağlıklı ve Güvenli Randevu İçin

Muayenehane İletişim
Siz Değerli Hastalarımızı Kliniğimize bekleriz.
Randevu ve İletişim için :  
0242 229 34 34 
Online Randevu ve Yorumlar İçin Lütfen Tıklayın...

Cinsel Terapi

Cinsellik, sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazlarından birisidir. Cinsel yaşamın sağlıklı olmaması, insanların normal yaşantılarını da fazlasıyla etkiler ve bir takım sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Bundan dolayı cinsel yaşamla ilgili sorunların en kısa sürede çözülmesi ve bu yaşantının normal hale getirilmesi gerekir. Bu noktada en önemli seçenek cinsel terapidir.

Cinsel terapi, cinsellikte yaşanan sorunların çözümleri için kullanılan tedavi yöntemlerinden birisidir. Aynı zamanda cinsel tedavi anlamına da gelmektedir. Ülkemizde çok fazla kullanılmasa da bu ifade seks terapisi ve seks tedavisi anlamına da gelir.

Erkek ve kadınlar, cinsellikle ilgili bir takım sorunlar yaşayabilir. Bu sorunlar bazen fizyolojik, bazen de psikolojik nedenlere dayanabilir. Hangi nedenden dolayı kaynaklanırsa kaynaklansın, cinsel rahatsızlıklara cinsel işlev bozuklukları adı verilir.

Cinsel alanda yaşanan sorunların önemli bir kısmı, kısa süre içerisinde düzelir ve normal rayına oturur. Bundan dolayı yaşanan sorunun bir bozukluk olarak tanımlanabilmesi için en az 6 ay boyunca kesintisiz devam etmesi gerekir. Bu tip sorunların çözümü için cinsel terapi alınır. Cinsel terapi, bu alanda uzman olan cinsel terapist tarafından verilir. Yurtdışında bu işi yapanlar seksolog olarak da adlandırılır. Bir uzmanlık alanı olan cinsel terapistlik, erkek ve kadınlarla ilgili bütün konulara hakim olmayı gerektirir.

Cinsel Terapi Amaçları

Cinsel terapi, yukarıda da bahsedildiği gibi cinsel sorunların aşılması için verilir. Bu sorunlar, kişilerin yaşamlarını fazlasıyla etkiler ve bundan dolayı normal yaşamları dahi ciddi tehdit altına girer. Cinsel yaşamlarındaki sorunları çözemeyen insanların bir kısmı, bir süre sonra boşanmaya kadar giden süreçleri yaşayabilirler. Cinsel terapi, böylesine olumsuzlukların engellenmesinde çok önemli bir rol oynar.

Cinsel terapi amaçlarından bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

Cinsellikte bozulan psikolojinin düzeltilmesi

Çiftler arasındaki cinsel ilişkinin normal hale gelmesinin sağlanması

Cinsel çatışmaların sonlandırılması

Cinsel çatışmalara bağlı olarak meydana gelen sorunların giderilmesi

Çiftlerin cinsel olarak bedenlerini tanıması

Cinsel eğitimler verilmesi

Buradaki amaçlar dikkate alındığında, amaçların temelinde kişilerin sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olmasını sağlamak olduğu görülecektir. Cinsel terapiler, bu işlevi yerine getirdiğinde kişinin bütün yaşamını fazlasıyla etkilemiş olur.

Cinsel terapilerle ilgili dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus, bunun cinsel danışmanlıktan farklı olmasıdır. Günümüzde her ne kadar ikisinin birlikte verilmesi, sık rastlanılan bir durum olsa da terapi ile danışmanlık arasında ciddi farklar vardır. Terapi, mevcut sorunların çözülmesi için verilirken, danışmanlık ise bir nevi rehberliktir. İki kavramın birbirine bu kadar yakın olması, birlikte verilmesine neden olmaktadır.

Cinsel terapi ile cinsel danışmanlık arasında ciddi bir ilişki vardır. Danışmanlık ile insanlar cinsellik hakkında bilmedikleri gerçekleri öğrenirler. Toplumdan öğrenilen ve genellikle yanlış olan bilgiler doğruları ile değiştirildiğinde, kişilere verilen cinsel terapi çok daha başarılı olacaktır. Bu sayede insanların cinsel yaşamlarının düzeleceğini söylemek yanlış olmaz.

Cinsel Terapilerle Hangi Sorunlar Çözülebilir?
Cinsel yaşamda yaşanan çok farklı sorunlar vardır. Bunların kaynağı bazen psikolojik iken bazen de fizyolojik olabilir. Cinsel terapi, işin duygusal ve psikolojik tarafı ile ilgilenir. Eğer fizyolojik bir sorun varsa bunun farklı şekilde halledilmesi gerekir.

Cinsel ilişkilerde yaşanan sorunlar, genellikle insanlar arasında konuşulmaz ve bundan dolayı bir anlamda sır gibi saklanır. Konuşulmayan sorunlar, kimseden duyulmayan bir problem kişinin başına geldiğinde bunun çok anormal bir durum olarak görülmesine neden olacaktır. Basit bir şekilde çözülecek sorun dahi bundan dolayı çok karmaşık bir hal alabilir. Bütün bu durumlar, cinsel terapi ile çok rahat bir şekilde çözülebilir. İnsanların çok sık karşılaştıkları ve bu yol ile çözülen sorunlar ve bunlar hakkındaki kısa bilgiler şu şekildedir:

Erken Boşalma

Cinsel ilişki, belli bir süreç ister. Kısa süren cinsel ilişki, özellikle kadınların ciddi bir rahatsızlık duymasına neden olmaktadır. Bu durum önce kadında daha sonra da erkekte cinsel isteksizliğe neden olabilir. Cinsel ilişkinin kısa sürmesi denildiğinde ilk akla gelen erken boşalmadır. Bu sorun, her 4 erkekten birinde görülür ve cinsel yaşamı fazlasıyla olumsuz etkiler.

Erken boşalmanın nedenleri, genellikle psikolojiktir ve bundan dolayı cinsel terapi ile çok rahat çözülebilir. Erken boşalma, henüz ön sevişmedeyken veya cinsel ilişkinin ilk saniyelerinde erkeğin boşalarak cinsel ilişkiyi bırakmasıdır. Bu durum kadının cinsel ilişkiden zevk alamamasına ve tatmin olmamasına neden olur. Dolayısıyla da son derece önemli bir sorundur.

Erken boşalmanın temelinde kişinin ilerleyen yaşlarda cinsel ilişkiye girmeye başlaması, cinsel deneyiminin olmaması ve ilk deneyimde farklı sorunlar yaşaması vardır. Sadece bir dakika veya daha kısa sürede kişinin boşalmasına neden olan bu durum, alınan terapi ile giderilebilir. Terapide, kişinin birleşme değil, zevk odaklı olarak hareket etmesi, dur-başlat tekniklerinin uygulanma şekli gibi bir takım bilgiler verilir. Böylece kişilerin yaşadıkları bu önemli sorun geride kalacaktır.

Vajinismus

Vajinismus, kadınlarda görülen önemli bir cinsel sorundur. Bu sorun, kadınların cinsel ilişkiden korkmasına ve buna bağlı olarak kendilerini kasmalarına neden olur. Bütün bunlar ise cinsel ilişkiyi imkansız hale getirir veya kadınların cinsel ilişkide ciddi acılar yaşamasını sağlar. Dolayısıyla da bu sorunun da sağlıklı bir cinsel yaşam için çözülmesi gerekir.

Vajinismus sorununun temelinde, kadınların psikolojik durumları ve geçmişten gelen korkuları vardır. Halk arasında ilk gecenin oldukça acılı geçtiğinin söylenmesi, kızlık zarının yırtılması sonrasındaki kanamanın fazla olduğunun dile getirilmesi ve benzer yanlış bilgiler, kadınların bir kısmında vajinismus durumunun gelişmesine neden olur. Bu durum, kadınların bir kısmında görülür. Fakat çok fazla dile getirilmediği için insanlar, sadece kendilerinin böyle bir durumla karşılaştıklarını düşünürler. Oysa bu sorundan dolayı 2 yıl ilişkiye giremeyen çiftler dahi vardır. Eğer doğru bir şekilde müdahale edilmezse, bu sorundan kurtulmak mümkün olmayacaktır. Cinsel terapi ile kısa sürede sorun halledilir ve insanların sağlıklı bir şekilde cinsel ilişkiye girmesi sağlanır.

Bu sorunun tedavisinde terapi ile birlikte jel kullanımı, lokal anestezik uygulamalar, kızlık zarına cerrahi müdahale gibi farklı yöntemlerin uygulanması da söz konusudur.

Sertleşme Sorunu
Erkeklerin cinsel ilişkiye girebilmesi için sertleşmesi gerekir. Fakat bazı erkeklerde, psikolojik veya fizyolojik nedenlerden dolayı bu gerçekleşmez. Sertleşemeyen bir erkeğin cinsel yaşamı da olamaz. Bu sorunun çözümünde cinsel terapinin çok önemli bir rolü vardır.

Eğer kişinin sorunu anatomik değilse, yani fizyolojik bir durumdan kaynaklanmıyorsa, cinsel terapi ile çözülebilir. Bazen cinsel ilişkide başarılı olamayacağını düşünme bazen de kişinin baskı altında hissetmesi, bu sorunun meydana gelmesine neden olur. Çözüm ise yapılacak birkaç seanslık terapi ile mümkündür. Bu terapilerden bazılarına sadece erkeğin katılması yeterli iken, bazılarına ise çift olarak katılım gösterilmesi gerekir.

Cinsel terapi ile ilgili bilinmesi gereken hususlar genel hatları ile bu şekildedir. Bu terapiler, cinsel yaşamın kaliteli ve sorunsuz olması için çok önemli bir rolü yerine getirir. Bundan dolayı günümüzde cinsel terapilere olan talep her geçen gün biraz daha artmaktadır. Bu terapileri, alanının uzmanından almak daha fazla fayda görülmesini sağlayacaktır.

Sorularınız

Soru Sor

Doktora Sorun
s