Uzman Doktor ve Bayan Hemşire Gözetiminde Sağlıklı ve Güvenli Randevu İçin

Muayenehane İletişim
Siz Değerli Hastalarımızı Kliniğimize bekleriz.
Randevu ve İletişim için :  
0242 229 34 34 
Online Randevu ve Yorumlar İçin Lütfen Tıklayın...

Cinsel İsteksizlik

İnsanların sağlığı için cinsel hayatlarının normal bir şekilde devam etmesi çok önemlidir. Eğer cinsel hayatta bir takım sorunlar yaşanıyorsa, bu durum kendisini farklı alanlardaki sağlık sorunları olarak gösterebilir. Cinsel yaşam için en önemli tehditlerden birisi cinsel isteksizliktir. Cinsel isteksizlik; adından anlaşılacağı gibi kişinin cinsel ilişkiye girme isteğinin tamamen kaybolması veya bu isteğin azalmasıdır. Halk arasında bu durum eşler arasında soğukluk veya cinsel soğukluk olarak adlandırılır. Burada yeterli uyarıcı vardır ve cinsel ilişki için her şey hazırdır. Fakat kadın ve erkekte cinsel istek oluşmaz. Bu durumda çiftler arasındaki cinsel ilişki tamamen durmaya gelir.

Cinsel isteksizlik hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen bir problemdir. Günümüzde hemen hemen herkesin başına gelen bir durum olarak ifade edilebilir. Genellikle geçicidir, fakat bazı kişilerde kalıcı olabilir. İşte bu tür durumlarda mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Cinsel isteksizlik, sağlıklı bir cinsel hayatın önündeki en önemli engellerden birisidir. Söz konusu engelin oluşmasını etkileyen farklı faktörler vardır. Kültürel, sosyal, psikolojik ve tıbbi nedenlerden dolayı cinsel isteksizlik meydana gelebilir.

Cinsel isteksizlik, eşler arasındaki ilişkinin bozulmasına da neden olabilir. Genel olarak kadınlarda görülen bu problem, erkeklerde de görülebilir. Erkeklerde yaşanan sertleşmeme, erken boşalma ve boşalmada zorlanma gibi sorunlar, kişinin cinsel isteksizlik yaşamasına neden olabilir.

Cinsel İsteksizlik Tipleri

Cinsel isteksizliğin kendi içinde farklı tipleri vardır. Bunlar tespiti, uygun tedavinin uygulanması için son derece önemlidir. Söz konusu tipler ve bunlara dair kısa açıklamalar şu şekildedir:

Primer (Birincil) Cinsel İsteksizlik

Adından da anlaşılacağı gibi bu tip, insanların ilk defa karşılaştığı cinsel isteksizliktir. Ergenlikle birlikte salgılanan hormonlar, kişilerin cinsel isteklerini artırır. Fakat bazı kişilerde bu istek daha düşük seviyededir veya hiç yoktur. Bu durumlara verilen isimdir.

Sekonder Cinsel İsteksizlik

Hayatın farklı bir bölümünde ortaya çıkan cinsel isteksizliktir. Bu tip, pek çok insanda görülebilir. Görülmeye başladıktan bir süre sonra ortadan tamamen kaybolur. Bu tip cinsel isteksizliğin görülme nedenleri arasında yoğun stres, iş hayatı, psikolojik durum ve bir takım hastalıklar etkili olur.

Cinsel İsteksizlik Belirtileri

Cinsel isteksizliğin dışarıdan bakıldığında net bir belirtisi yoktur. Yani kişi kendisinde bir sorun olduğunu sadece kendisi anlayabilir. Cinsel ilişkiden kaçınma isteği en önemli belirtidir. Fakat bu durum genellikle kişi psikolojisini de etkilediği için genellikle insanlarda bir savunma mekanizması meydana gelir ve bu mekanizma cinsel ilişkiden kaçınmayı farklı nedenlere dayandırır. Bu durum, kişilerin tedavi olmaya gelmesini engeller.

Cinsel İsteksizlik Nedenleri

Cinsel isteksizlik nedenleri, kadınlarda ve erkeklerde farklı şekillerde kendisini gösterir. Bundan dolayı nedenlerin ayrı ayrı incelenmesi daha doğru olacaktır.

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Nedenleri

Kadınların %43’ünde cinsel isteksizlik görülür. Bu durum, her kadında farklı dönemde kendinin gösterir ve genellikle farklı bir nedene dayanır. Bundan dolayı söz konusu durumun nedenlerinin bireysel olarak incelenmesi çok daha doğru olacaktır. Kadınlarda cinsel isteksizlik nedenleri genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Girilen cinsel ilişkilerde kadının orgazm olmaması veya orgazm olacak kadar uyarılmaması
 • Kültürel, ahlaki ve dini değerlere bağlı olarak oluşan psikolojik durum
 • Geçmişte taciz ve tecavüz gibi istenmeyen durumların yaşanması
 • Doğum kontrol haplarına bağlı olarak lipidonun azalması
 • Depresyon ve epilepsi gibi rahatsızlıklar için kullanılan ilaçlar

Hamile kalma korkusu

Görev olarak girilen veya girildiği düşünülen cinsel ilişkiler

Partnerlerinin erken boşalma, sertleşme ve zor boşalma gibi sorunlar yaşaması

Cinsel ilişki sırasında acı çekilmesi

Menopoz dönemindeki hormon değişimine bağlı olarak ortaya çıkan durumlar

Partnerlerdeki cinsel isteksizlik

Kadınlar, kendi bedenleri zaman içinde tanımaya başlar. Bu durum, başlangıçta kadınların cinsel ilişkiden zevk almasına engel olabilir. Böyle durumlar da cinsel isteksizliğe neden olabilir. Dolayısıyla kadınların kendi bedenlerini tanıması çok önemlidir.

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Nedenleri

 • Erkeklerde cinsel isteksizlik, kadınlara göre daha az görülür. Fakat erkeklerdeki oran da azımsanmayacak kadar fazladır. Erkeklerde bu sorunun oluşmasının temelinde hormon, sigara-alkol kullanımı, yoğun stres ve kullanılan bir takım ilaçlar gibi birçok farklı unsur vardır. Erkeklerdeki cinsel isteksizlik nedenleri de genel olarak şu şekildedir:
 • Depresyon ilaçları
 • İlerlemiş yaş
 • Sorunlu bir ilişki
 • Aşırı ve kontrol edilemeyen stres
 • Diyabet gibi bir takım kronik hastalıklar
 • Erkeklik hormonunun az salgılanması

Cinsel isteksizlik nedenleri kadınlarda ve erkeklerde genel olarak bu şekildedir. Bu nedenler, kişilerin daha az cinsel ilişkiye girmesine neden olur. Yapılan araştırmalara göre kişilerin ayda 4 defa veya haftada 2 defa cinsel ilişkiye girdiğini ortaya koymaktadır. Bu rakamlara uzak olan bir cinsel ilişki sayısı, cinsel isteksizliğe işaret eder ve mutlak surette bunun tedavi edilmesi gerekir. Aksi durumda kişinin sadece cinsel yaşamı değil, normal yaşamı da bu durumdan fazlasıyla etkilenecektir.

Cinsel İsteksizlik Tanısı Nasıl Konulur?

Cinsel isteksizlik, kendisini gizleyen ve genellikle insanların kabul etmediği bir durumdur. Bu sorunun ortaya çıkması, ilişkileri fazlasıyla etkiler ve bazen buradan kaynaklanan sorunlara bağlı olarak insanlar boşanırlar. Bundan dolayı öncelikle bu durumun tanısının konulması ve daha sonrada tedavisine başlanması gerekir.

Cinsel isteksizlik tanısının konulmasının ilk adımı, kişinin kendisinde bir sorun olduğunu fark etmesi ve uzman hekime başvurmasıdır. Bu noktadan sonra gerekli yönlendirmeler yapılır ve bazen tek, bazen de eşli olarak seanslara katılım gösterilir. Hem psikolojik hem de fiziksel muayene yapılır. Eğer fiziksel muayenede bütün bulgular normal çıkarsa, cinsel isteksizliğin temelinde psikolojik ve duygusal durumların olduğu anlaşılır ve bu noktadan sonra uzmanlar ilgili alana yoğunlaşır.

Cinsel İsteksizlik Tedavisi

Cinsel isteksizlik tedavisi için öncelikle tanının konması gerekir. Tanı olmadan tedavi sürecinin ilerlemesi söz konusu değildir. Bundan dolayı insanların tanı için uzman hekimin de içinde olduğu bir ekibe gitmesi çok önemlidir Bu ekip içerisinde yer alan hekim, isteksizliğin anatomik nedenlerine yoğunlaşırken, terapistler ise psikolojik nedenlerin tespiti için çaba gösterir. Dolayısıyla bir ekip tarafından yapılan muayene, tedavinin ilk adımı olarak kabul edilebilir.

Kadınlarda ilk olarak jinekolojik muayene yapılırken, erkeklerde de benzer bir işlem yapılır. Hastaların öyküsünün dinlenmesi, tedavinin belki de en önemli adımıdır. Eğer sorun psikolojikse bu durum mutlaka hastanın hikayesinde kendisini gösterir.

Kadınlarda erkeklerden farklı olarak tedavi için genital organ detaylı incelenir. Eğer cinsel ilişki sırasında zevk almaya engel bir durum veya ağrı duymaya neden olan bir durum varsa bunlar tespit edilir ve gerekli müdahaleler yapılır. Hastaların kronik hastalıkları, kullandıkları ilaçlar ve nörolojik sorunları da dikkate alınır ve buradan kaynaklı sorunlar için gerekli müdahaleler yapılır.

Cinsel isteksizlik tedavisi için farklı seçenekler vardır. Bunların başında terapiler gelir. Cinsellik terapisi ile insanlar kendi bedenlerini tanır ve yaşadıkları sorunları aşabilir. Eğer sorun farklı bir nedenden kaynaklanıyorsa bu defa ilaç tedavisi tercih edilir. Cinsel organlarda normal olmayan durumlar varsa bunların tedavisi için de cerrahi yöntemler devreye girer. Fakat genel olarak buna gerek kalmaz ve ilk iki yöntem ile tedavi tam olarak gerçekleştirilir.

Sorularınız

Soru Sor

Doktora Sorun
s