Uzman Doktor Bayan Hemşire Gözetiminde 

Sağlıklı ve Güvenli Randevu İçin

Muayenehane İletişim
Siz Değerli Hastalarımızı Kliniğimize bekleriz.
Randevu ve İletişim için :  
0242 229 34 34 
Online Randevu ve Yorumlar İçin Lütfen Tıklayın...


Doğum Kontrol Hapları

Doğum kontrolü için geliştirilen yöntemlerden birisi olan doğum kontrol hapları, 1960’lı yıllardan itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Bu tarihten sonra söz konusu hapların farklı formları geliştirilmiş ve en üst düzeyde verim alınması hedeflenmiştir. En etkili doğum kontrolü yöntemlerinden birisi olan bu haplar, yoğun olarak kullanılmaktadır. Talimatlara göre hareket edildiğinde, gebeliği engelleme oranı %99’tur.

Doğum Kontrol Hapı Nedir?

Doğum kontrol hapları, içerisinde yer alan hormonlar sayesinde işlevini yerine getirir. İçerisinde östrojen ve progesteron hormonu bulunan çeşidi olduğu gibi, sadece progesteron hormonu içeren seçenekler de vardır. Bu haplar, yumurta oluşumunu engeller. Bunun yanında rahim ağzından sperm geçişini de önler. Böylece gebelik oluşumunun önüne geçmiş olur.

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır?

Bu hapların farklı türleri olduğu için kullanım noktasında da farklı seçenekler vardır. Fakat genel olarak 21 adetlik kutularda üretilir. Kullanımı da bu sayıya göre şekillendirilir. Öncelikle bu ilaç, adetin ilk günü kullanılmaya başlanmalıdır. Her gün aynı saatte kullanılmalıdır ve herhangi bir gün atlanmamalıdır. Cinsel ilişkiye girilecek günlerde kullanılması ve diğer günlerde kullanılmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Doğum kontrol hapları, 21 gün boyunca aralıksız kullanılmalıdır.

Kutu bittikten sonra kişi, görmeye başlar. Bu durum, hapın doğal etkisidir ve görülen adet, normale göre daha az olabilir. 7 gün boyunca bu devam eder ve bu süre boyunca hapın kullanılmasına ara verilir. 7 gün sonunda ise yine kullanılmaya başlanır.

Doğum Kontrol Hapları Zararlı Mıdır?

Doğum kontrol haplarının birçok zararı olduğuna ilişkin farklı inanışlar vardır. Fakat bunların önemli bir kısmının doğru olmadığının bilinmesi gerekir. Normal bir ağrı kesicinin dahi riskleri olduğu düşünüldüğünde, bu hapların yan etkilerinin normal karşılanması gerekir. Doğum kontrol hapları ilk defa kullanılmaya başlandığında, vücudun buna alışma süreci vardır ve bu süreçte farklı yan etkiler görülebilir. Adet düzensizliği, cinsel isteksizlik ve benzer tarzdaki yan etkiler, bir süre sonra kendiliğinden geçer. Eğer bu yan etkiler geçmezse, kişinin doktoruna başvurması ve durumu anlatması gerekir. Böylece ilacın değiştirilmesi gündeme gelebilir.

Sorularınız

Soru Sor

Doktora Sorun
s