Uzman Doktor ve Bayan Hemşire Gözetiminde Sağlıklı ve Güvenli Randevu İçin

Muayenehane İletişim
Siz Değerli Hastalarımızı Kliniğimize bekleriz.
Randevu ve İletişim için :  
0242 229 34 34 
Online Randevu ve Yorumlar İçin Lütfen Tıklayın...

Vajinismus ve Ağrılı Cinsel İlişki

Cinsel ilişki sırasında kadının vajen kasları esner ve böylece ilişki sorunsuz bir şekilde gerçekleşir. Fakat bazı durumlarda bu esneme meydana gelmez, aksine tam bir kasılma hali söz konusu olur. Böyle durumlarda ise cinsel birleşme ya hiç olmaz ya da ağrılı olur. İşte bu duruma vajinismus adı verilir. Ağrılı cinsel ilişki olarak da bilinen söz konusu durum, bir rahatsızlık olarak kabul edilir. Çünkü burada meydana gelen vajen kaslarının kasılması, kadının isteği dışında olur. Dolayısıyla da istemsiz bir duruma neden olan bir rahatsızlık vardır.

Vajinismus, farklı nedenlerden dolayı meydana gelir. Bunların tamamı psikolojik olup, geçmişte yaşanan olaylar, cinsel ilişkiden korkma, aşırı kanama meydana geleceğini düşünme ve benzer durumlar olarak ifade edilebilir.

Vajinismus Tedavisi

Bu rahatsızlığın bir tedavisi vardır. Fakat tedavi olmadan önce de hastanın gebe kalması mümkündür. Bir şekilde gerçekleşen cinsel birleşme sonrasında hasta gebe kalabilir ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilir. Fakat bu durum, vajinismus sorununun aşıldığını göstermez. Bu sorunun aşılması için bir takım terapilerin alınması gerekir. Burada hastaya, cinsel ilişkinin korkutucu bir şey olmadığı anlatılır. Uygulamalı olarak bir takım terapiler dahi yapılabilir. Bütün bunların sonucunda ise hasta korkularını yener ve normal bir şekilde cinsel ilişkiye girmeye başlar.

Ağrılı Cinsel İlişki Tedavisi

Ağrılı cinsel ilişki, yukarıda bahsedilen soruna benzer ama burada esas olan psikolojik faktörler değil, fiziksel unsurlardır. Disparoni olarak da bilinen bu rahatsızlığın temelinde fiziksel unsurlar vardır. Cinsel ilişki sırasında vajen bölgesinde bulunan salgı bezleri devreye girer ve buraya kaygan bir sıvı salgılar. Ayrıca vajen kasları da esner. Bütün bunların sonucunda cinsel ilişki ağrısız olduğu gibi haz veren bir duruma dönüşür. İşte disparoni olarak bilinen rahatsızlıkta bütün bunlar olmaz. Sonucunda ise penisin her hareketi acı verir. Acı duyan kişide ise uyarılma meydana gelmez ve salgılar salınmaz.

Bu durumun tedavisi için hastadaki fiziksel sorunların ortadan kaldırılması, kayganlaştırıcı kullanılması ve detaylı bir jinekolojik muayene yapılması gerekir. Böylece ağrılı cinsel ilişki sorunu aşılabilir.

Sorularınız

Soru Sor

Doktora Sorun
s