Uzman Doktor Bayan Hemşire Gözetiminde 

Sağlıklı ve Güvenli Randevu İçin

Muayenehane İletişim
Siz Değerli Hastalarımızı Kliniğimize bekleriz.

Muayenehane İletişim

Randevu ve İletişim için 

☎️ +90 532 293 54 34 Nolu Telefondan Ulaşabilirsiniz


HASTALARIMIZIN YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN! Rahim Alma Ameliyatları

Kadınların genital bölgelerinde meydana gelen hastalıkların tedavilerinde, farklı yöntemler uygulanır. Bu yöntemlerin temelinde, burada yer alan organların korunması vardır. Fakat hayati bir tehlike durumu söz konusu ise buradaki organlar da alınabilir. Rahim alma ameliyatları da bu şekilde yapılan prosedürler arasında yer alır. Aynı zamanda histerektomi adıyla da bilinir.

Rahim, kadın üreme organlarından birisidir. Yumurta ve sperm döllendikten sonra buraya tutunur ve bebek burada gelişir. Rahimin alınması, kişinin bir daha gebe kalamaması anlamına gelir. Bundan dolayı rahim alma ameliyatları genellikle son çare olarak değerlendirilir.

Rahim Alma Ameliyatı Türleri

Bu ameliyatlar, kendi içinde farklı türlere ayrılır. Bahse konu operasyonlar, işlemin nasıl yapıldığı ile direkt olarak ilgilidir. Genel olarak 4 türde rahim alma prosedürü olduğu söylenebilir. Bu türler ve bunlara ilişkin açıklamalar şu şekildedir:

·         Vajinal Histerektomi: Adından da anlaşılacağı üzere, vajina üzerinden açılan kesi sayesinde rahimin alınması operasyonudur. Bu operasyonda, hastanın karnından herhangi bir kesi açılmaz. Fakat bazı durumlarda karında açılan ufak kesi sayesinde bu bölgeye kamera gönderilebilir. Bu tür operasyonlar laparoskopik yardımlı vajinal histerektomi olarak ifade edilir.

·         Laparoskopik Histerektomi: Karında oluşturulan küçük kesiler üzerinden rahimin olduğu bölgeye cerrahi aletler ve kamera gönderilir. Bu şekilde rahim alınır ve rahim, vajinadan dışarı çıkarılır. Halk arasında kapalı rahim alma ameliyatı olarak bilinir.

·         Abdominal Histerektomi: Karından açılan kesi üzerinden rahimin alınmasıdır.

·         Robotik Histerektomi: Robot yardımlı bir prosedürdür.

Burada bahsedilen türler, kişinin durumuna göre tercih edilir. Doktorlar, en iyi sonucu almaya odaklanarak bahse konu seçenekler arasından seçim yapar.

Neden Rahim Alınır?

Yukarıda da belirtildiği gibi farklı rahatsızlıklara bağlı olarak böyle bir karar alınabilir. Fakat tekrar vurgulamak gerekirse rahim alma ameliyatları en son çare olarak ifade edilebilir. Bu yöntem, mecbur kalınmadıkça tercih edilmez.

Jinekolojik kanserler, anormal rahim kanaması, miyomlar, rahim sarkması ve çikolata kisti hastalığı gibi bir takım rahatsızlıkların normal yollarla tedavi edilememesi durumunda bu yöntem gündeme gelir. Son kararı uzman hekim verir ve buna göre prosedür uygulanır.

Sorularınız

Soru Sor

Doktora Sorun
s