Uzman Doktor Bayan Hemşire Gözetiminde 

Sağlıklı ve Güvenli Randevu İçin

Muayenehane İletişim
Siz Değerli Hastalarımızı Kliniğimize bekleriz.
Randevu ve İletişim için :  
0242 229 34 34 
Online Randevu ve Yorumlar İçin Lütfen Tıklayın...

Rahim Sarkması ve İdrar Torbası Sarkması

Genital bölgede yer alan organların konumunu korumasında farklı bağlar görev yapar. Bu bağlar sayesinde herhangi bir sarkma ya da yer değiştirme gibi durumlar meydana gelmez. Fakat farklı nedenlerden dolayı bu bağların zayıflaması sonucunda görevlerini tam olarak yapmaları mümkün olmaz. Bunun sonucunda ise rahim sarkması ve idrar torbası sarkması gibi sorunlar meydana gelebilir.

Rahim ve idrar torbası sarkmasının kendi içinde farklı şiddette olanları vardır. Bağların görevini yapamaması sonrasında bu organlar, vajinaya normale göre daha fazla baskı yaparlar. Öyle ki, bu sorun sebebiyle rahim vajina dışına dahi çıkabilirken, idrar torbası ise vajinadan el ile rahatlıkla hissedilebilir. Dolayısıyla da rahim sarkması ve idrar torbası sarkması son derece ciddi sorunlardır.

Bu rahatsızlıkların görülme nedenlerinin başında yaşın ilerlemesi gelir. İlerleye yaş ile birlikte bağlar zayıflar. Bunun yanında yapılan doğum sayısı da fazla ile sarkma sorununun yaşanılması adeta kaçınılmaz olacaktır. Fakat doğum yapmamış ya da sezaryen ile doğum yapmış kişilerde de görülme olasılığı olduğunun kesinlikle unutulmaması gerekir.

Belirtileri ve Tedavisi

Bu rahatsızlıkların kendi içinde farklı belirtileri vardır. Rahim sarkmasında; rahimin dışarı çıkması ya da vajinada net bir dolgunluğa neden olması, en belirgin belirtidir. Bazı durumlarda dışarı çıkan rahim, hasta tarafından eli ile tekrardan içeri itilir.

İdrar torbası sarkmasında ise yine belli bir dolgunluk söz konusu olur. Bunun haricinde ise idrar kaçırma durumu, sıklıkla görülür. Bu sorun, insanların yaşam kalitesinin ciddi şekilde etkilenmesi ve insanların dışarıda zaman geçirememesine neden olur. Bundan dolayı hızlı bir şekilde tedavi edilmesi son derece önemlidir.

Rahim sarkması ve idrar torbası sarkması rahatsızlıklarının tedavisi günümüzde mümkündür ve son derece kolaydır. Fakat bu rahatsızlıkların kendi içinde farklı şiddette meydana gelme durumu olduğundan dolayı, tedavi her zaman çok kolay olmayabilir. Genellikle bağların eski görevlerini yapabilmesi için desteklenmesi şeklinde bir tedavi uygulanır. Farklı cerrahi yöntemler kullanılarak, idrar kaçırma sorunu da giderilir. Böylece hastanın tekrardan günlük yaşama sorunsuz olarak katılmasının önü açılmış olur.

Sorularınız

Soru Sor

Doktora Sorun
s