Uzman Doktor ve Bayan Hemşire Gözetiminde Sağlıklı ve Güvenli Randevu İçin

Muayenehane İletişim
Siz Değerli Hastalarımızı Kliniğimize bekleriz.
Randevu ve İletişim için :  
0242 229 34 34 
Online Randevu ve Yorumlar İçin Lütfen Tıklayın... 


Polikistik Over Sendromu

Kadınlarda son yıllarda çok fazla görülmeye başlayan polikistik over sendromu, başta gebeliği engellemek üzere farklı sağlık sorunlarına neden olan önemli bir rahatsızlıktır. Öyle ki; zamanında yapılmayan tedavi sebebiyle kadınların tamamen kısır kalması, kalp damar hastalıklarının oluşması ve hipertansiyon gibi farklı sağlık sorunlarına neden olması söz konusudur.

Kadınlarda bulunan yumurtalıklar, her ayın başında yumurta üretirler. Bu yumurtaların boyutlarının ve sağlıklarının iyi olması, gebeliğin en önemli şartları arasındadır. Polikistik over sendromunda ise yumurtalıklarda çok sayıda küçük ve iyi huylu kist oluşur. Bu durum ise adet düzensizliğine ve üretilen yumurtaların sağlıksız olmasına neden olur. Bu durum ise gebe kalmanın tamamen engellenmesi anlamına gelir.

Her ne kadar sadece yumurtalıklarda oluşan kistler söz konusu olsa da bu hastalığın tedavi edilmemesi, farklı sorunların meydana gelmesine de neden olacaktır. Bu hastalıklar insanların yaşam kalitesini düşürecek ve çok daha ciddi olan bir takım sorunları beraberinde getirecektir. Bundan dolayı polikistik over sendromu belirtileri görüldüğünde, hızlı bir şekilde uzman hekime görünmek gerekir.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Polikistik over sendromunun nedeni hakkında farklı araştırmalar yapılmıştır. Fakat buna karşın polikistik over sendromunun tam olarak neden kaynaklandığı henüz tespit edilebilmiş değildir. Kalıtsal nedenler ve vücudun genel sağlığını etkileyen dengesiz beslenme, aşırı kilolu olma ve benzer durumların söz konusu sendromu tetiklediği düşünülmektedir. Bu sendrom meydana geldiğinde, kendisini farklı semptomlar ile belli eder. Bunlardan bazıları şunlardır:

Aşırı tüylenme

Adet düzensizliği

Kilo alma

Adet olmayan kanamalar

Saç dökülmesi

Göğüslerde büyüme

Ciltte oluşan lekeler

Gebe kalamama

Aşırı sivilce oluşumu

Burada görülen belirtilerin nedeni, polikistik over sendromu olabilir.

Buradaki en önemli belirtinin adet düzensizliği olduğu söylenebilir. Adet düzensizliği, genel olarak kadınlar tarafından ciddi bir sorun olarak görülmeyebilir. Fakat genç kızlarda meydana gelen adet düzensizliğinin mutlaka araştırılması gerekir. Çünkü bu dönemde meydana gelen polikistik over sendromunun etkisi, yetişkinlikte olan durumlara göre çok daha olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Yukarıdaki belirtilerden dolayı uzman hekime gelen hastaya bir takım tetkikler yapılır. Bunlar kan testleri, radyolojik görüntüleme ve diğer tetkikler şeklindedir. Ayrıca hastanın öyküsü de mutlaka bu süreçte dikkate alınır. Buradan elde edilen verilerden sonra ultrasonografi ile hastaların yumurtalıkları detaylı olarak incelenir. Tüm bunlar birleştirilerek polikistik over sendromu tanısı konulur.

Polikistik Over Sendromu Tedavisi

Bu rahatsızlık kadınlara özgü olduğundan dolayı tedavisi kadın doğum uzmanları tarafından yapılır. Öncelikle yapılan bir takım testler ve tetkikler ile hastalığa teşhis konulur. Bu testler sırasında hormon seviyesindeki değişimlere de bakılır. Tedavinin ilk aşamasında hormonların seviyesinin düzeltilmesi vardır.

Hormon seviyesinin düzenlenmesinin dışında ise hastanın sağlığını tehdit eden aşırı kilo, sigara ve alkol kullanımı, kullanılan bir takım yanlış ilaçlar ve benzer durumların da düzeltilmesi için tavsiyeler verilir. Çünkü sağlığı etkileyen bu durumlar, yumurtalıkların sağlığını da fazlasıyla etkiler.

Polikistik over sendromu görüldüğünde uygulanacak olan tedavi aşamalarının genel olarak şu şekilde sıralanması mümkündür:

Hastanın gebe kalma isteğine göre uygun tedavinin belirlenmesi

Kandaki androjen (erkeklik hormonu) seviyesinin normal seviyesine düşürülmesi

Rahmin iç duvarının incelenmesi ve buradaki sorunların tedavisi için kullanılan yöntemler

Diğer hormonları kendi seviyelerine çekme

Aşırı kilolu hastaların kilo vermesi için diyetisyene yönlendirilmesi

Bu noktada tercih edilecek hekimin tecrübesi ve uzmanlığı da çok büyük önem taşır. Alanında uzman olmayan hekimlerin uygulayacakları yanlış tedaviler, hastalığın daha da ilerlemesine ve insanların zaman kaybetmesine neden olacaktır.


Sorularınız

GÜ**** 9 Şubat 2023

Cahit beyle tanısali 2 ay gibi bir süreç oldu yaklaşık bir yıldır çocuğum olmuyor ve sürekli iğneler haplar çok yiprandim cahit beyin teşhisi sayesinde polikistik dışında arkuat ulterus ve normal polikistik sorunum olduğunu öğrendim ve ulterus tan ameliyat oldum ağrısız ve başarılı bir ameliyatti gerçekten cahit bey işinin ehli saygılı iyi bir dinleyici tedaviye kendisiyle devam ediyorum dilerim en kisa zamanda çocuğuma kavuşurum

Soru Sor

Doktora Sorun
s