Uzman Doktor Bayan Hemşire Gözetiminde 

Sağlıklı ve Güvenli Randevu İçin

Muayenehane İletişim
Siz Değerli Hastalarımızı Kliniğimize bekleriz.
Randevu ve İletişim için :  
0242 229 34 34 
Online Randevu ve Yorumlar İçin Lütfen Tıklayın...


Histeroskopi

Kadın hastalıklarından bazılarının teşhisi ve tedavisi için kullanılan yöntemlerden birisi de histeroskopi olarak isimlendirilir. Son derece önemli bir yöntem olan söz konusu işlem; tekrarlayan düşük, menopoz sonrası kanama, gebe kalma zorluğu, pelvik ağrısı ve benzer rahatsızlıkların nedenlerinin tespiti ve tedavisinin yapılması için uygulanır. Hasta, genel anestezi altındayken işlemler gerçekleştirilir.

Histeroskopi Nedir?

Rahim ağzı ve rahimin içini detaylı olarak incelemek için yapılan bir prosedür olarak histeroskopi ifade edilebilir. Bu yöntemde histeroskop adı verilen özel bir mikroskop türü kullanılır ve çok detaylı görüntüler elde edilir. Böylece hastaya ilişkin çok daha doğru teşhislerin konulması ve doğru tedavilerin uygulanması sağlanmış olur.

Histeroskopi, farklı amaçlar için yapılabilir. Bunlar; tanısal ve operatif olarak sınıflandırılabilir. Her ikisinde de amaç farklıdır, fakat beklentilerin tam olarak karşılandığı söylenebilir.

·         Tanısal Histeroskopi: Adından da anlaşılacağı bu işlem, tamamen tanı işin uygulanır. Burada yapılan işlem aynı zamanda, daha önce konulan tanının doğrulanması için de yapılabilir. Kendi içinde farklı türleri vardır.

·         Operatif Histeroskopi: Burada ise inceleme esnasında tespit edilen bir anormalliğin, ekstra bir ameliyata gerek olmadan düzeltilmesi söz konusudur.

Histeroskopi Nasıl Yapılır?

Bu işlem genel ya da lokal anestezi altında yapılır. Bundan dolayı hastanın işlem esnasında herhangi bir ağrı duyması söz konusu dahi olmaz. Fakat yine de hastanın rahatlaması için farklı yöntemler uygulanabilir. Ayrıca söz konusu işlemin kanamanın olmadığı bir dönemde yapılması gerektiğinin unutulmaması gerekir. Histeroskopi için bu son derece önemli bir husustur.

Hasta anestezi altına alındıktan sonra ilk olarak vajinaya spekulum adı verilen bir alet yerleştirilir. Söz konusu alet sayesinde rahim ağzı çok daha net bir şekilde görülür. Bunun haricinde ise doktora hareket alanı kazandırılmış olunur. Bu aşamadan sonra ise histeroskop hafifçe itilerek vajinadan geçirilir ve rahimin içine yerleşmesi sağlanır. Son aşamada ise rahim içerisine karbondioksit ya da buranın alanını genişletecek bir sıvı verilir. Böylece histeroskop ile çok daha net görüntüler elde edilir. Genel anlamda histeroskopi bu şekilde yapılır ve son derece önemli bilgilerin edinilmesini sağlar.

Sorularınız

Soru Sor

Doktora Sorun
s