Uzman Doktor ve Bayan Hemşire Gözetiminde Sağlıklı ve Güvenli Randevu İçin

Muayenehane İletişim
Siz Değerli Hastalarımızı Kliniğimize bekleriz.

Muayenehane İletişim

Randevu ve İletişim için 

☎️ +90 532 293 54 34 Nolu Telefondan Ulaşabilirsiniz


HASTALARIMIZIN YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN! 


Vajina Toparlama ve Doğum Yırtığı

Doğum esnasında salgılanan hormonlar, vajinal bölgedeki kasların esnemesini sağlar. Bu sayede bebek, buradan rahat bir şekilde çıkar ve doğum gerçekleşir. Fakat bazı durumlarda vajinadaki genişleme istenilen düzeyde olmaz. Böyle zamanlarda doğum yırtığı denilen olay meydana gelir. Söz konusu durum, bazen kendiliğinden kontrolsüz bir şekilde oluşabileceği gibi, bazen de doğumu gerçekleştiren hekim tarafından kontrollü olarak oluşturulur. Her nasıl oluşursa oluşsun, söz konusu yırtığın düzeltilmesi gerekir. İşte bu işleme de vajina toparlama adı verilir.

Vajina Toparlama Nasıl Yapılır?

Vajina toparlama, yırtığın nasıl oluştuğuna bağlı olarak farklı şekillerde gerçekleştirilir. Eğer yırtık kendiliğinden, kontrolsüz bir şekilde meydana gelmişse yapılacak işlem biraz daha zordur. Çünkü bu tür durumlarda yırtığın boyu fazla olabildiği gibi anüse kadar ilerlemesi dahi söz konusu olabilir. Kontrollü yırtılmalarda ise böyle durumlar söz konusu değildir.

Meydana gelen doğum yırtığı cerrahi yöntemlerle müdahale edilerek giderilir. Bahse konu işlemde genellikle lokal anestezi kullanılır. Fakat burada bilinmesi gereken bir durum vardır. İlgili işlemin özenli bir şekilde yapılması gerekir. Aksi durumda vajina genişlemesi ve bu bölgede şekil bozukluğu meydana gelebilir. Fakat doğum esnasında buranın özenli bir şekilde cerrahi işleme tabi tutulması maalesef mümkün olmaz. Bundan dolayı kadınların önemli bir kısmı, doğumdan sonra ekstra bir işleme ihtiyaç duyar.

Vajina toparlama da kasların ve cildin doğru bir şekilde dikilmesi gerekir. Bu dikişlerin estetik olması ve olabildiğince de saklanması gerekir. Böylece meydana gelen doğum yırtığı tamamen saklanmış olur. Bu noktada alanında uzman bir cerrahın tercih edilmesi ve işlemin tam donanımlı bir klinikte yaptırılması son derece önemlidir.

Doğum Yırtığı Her Doğumda Meydana Gelir Mi?

Öncelikle bu durumun bütün kadınlarda görülmesi gibi bir durumun olmadığının bilinmesi gerekir. Normal doğum yapan kadınların bir bölümünde görülen doğum yırtığı riski, özellikle ilk doğumda fazladır. İlk doğumda yırtık gerçekleşmemişse diğerlerinde de büyük ihtimalle gerçekleşmez. Fakat burada farklı unsurlar etkili olduğundan net konuşmak çok zordur. Ayrınca dördüncü doğumda bu riskin yeniden yükseldiğinin bilinmesi gerekir.

Sorularınız

Soru Sor

Doktora Sorun
s